zdrowy ukł‚ad kostny

W ciągu całego życia jesteśmy wystawieni na niebezpieczeństwo zachorowania różnego rodzaju. Choroby kości również nie są rzadkością. Szkielet to nie tylko umożliwający ruch element ciała człowieka.
Budujące kości zawierają składniki mineralne, i mimo, że stopniowo odnawiają się to bywają atakowane przez chorobę. A ta może przejawiać genezę różnego typu. Do najczęstszych zaliczają się przyczyny: dziedziczne, związane z niedoborami witamin i minerałów, powodowane modyfikacjami hormonalnymi oraz związane z przemianą materii, a także nowotworowe. Z wiekiem zwiększa się prócz tego ryzyko wystąpieniem osteoporozy.
ukł‚ad kostny
Stan ten może prowokować większą podatność na złamania kości. Początkowe stadia rozwoju schorzenia często pozostają niezauważane, a odczuwany typowy dla osteoporozy ból – niedoceniony. Szkoda, bo najlepsze wyniki daje szybko rozpoczęte leczenie. Kluczowe jest jednak szczególnie podejmowanie działań profilaktycznych. Wówczas nawet w jesieni życia będziemy mieli możliwość zachować sprawność fizyczną. Do konkretnych elementów profilaktyki zaliczamy: regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednią, obfitującą w składniki mineralne oraz witaminy dietę. Korzystnym rozwiązaniem będzie też monitorowanie wagi, ponieważ nadwaga ma zły wpływ na układ ruchowy.

Dodaj komentarz